Megjelentek a 4. Közös Dunai Felmérés eredményei!

A legátfogóbb folyami felmérés eredményeiről készült kiadványok már elérhetőek.

Az ICPDR (International Commission for the Protection of Danube River) azaz a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság koordinálásában a Duna-medence országainak sok száz szakértőjének bevonásával 2019-2020 között zajlott a 4. Közös Dunai Felmérés (Joint Danube Survey JDS4). A résztvevő tudományos közösségek nemrégiben tették a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé a felmérés eredményeit.

A Közös Dunai Felmérés a világ legátfogóbb, felszíni vizek minőségváltozását nyomon követését célzó kezdeményezése, melyet hatévente szoktak elvégezni.

A Közös Duna Felmérések (JDS) fő célja megbízható és összehasonlítható információk előállítása a víz minőségének gondosan kiválasztott elemeiről a Duna hosszában, beleértve a főbb mellékfolyókat is. Az ICPDR kezdeményezte a JDS 2001-et, hogy javítsa a tagországok által nyújtott rendszeres monitoring programjából (trans-national monitoring network) kapott vízminőségi adatok érvényességét és összehasonlíthatóságát. A JDS eredményei egyedülálló betekintést nyújtanak a Duna vízgyűjtőjének állapotába, beleértve az alábbi kérdésekre adott válaszokat:

  • Mennyi vegyi anyag kerül a folyóvizekbe?
  • Mennyi mikroműanyag kerül a Dunába és mellékfolyóiba?
  • Mennyi hal él a Duna-medencében?

Az ICPDR nemrégiben két részletben közzétette a JDS4-ról eredményeiről készült jelentést: egy rövidített, nagyközönség számára is fogyasztható, illetve egy részletes; a tudományos társadalom számára készült dokumentum formájában.

A JDS4 eredményei alapján megállítható, hogy a 6 évvel korábbi felméréshez képest több szempontból javult a Duna állapota, azonban a többszörösen túlhasznosított ökoszisztéma miatt számos probléma megoldása előtt állnak a medence országai.

A felmérésről készült jelentés –mind a rövidített összefoglaló, mind a teljes jelentés- elérhető az alábbi linken keresztül.